Yorgan Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Uyku Sıcaklığı ile Doğrudan Bağlantılı: Dolgu Malzemesi

Yaşadığınız şehir çok soğuk olabilir ve yorganınızdan istediğiniz ısıtma performansını alamayabilirsiniz. Elbette sıcak bir coğrafyada yaşamanız ve seçtiğiniz yorganın ısı tutma kapasitesinin yüksek olması da uyku konforunuzu olumsuz etkileyebilir. İşte, tam da bu nedenle yorgan seçerken dolgu malzemesini göz önünde bulundurmak şart. Şimdi, ihtiyacınıza uygun yorgan önerileri sunmak için dolgu malzemesine göre yorgan çeşitlerine bir göz atalım.

  • Tela Yorgan

Tela yorganların ısı tutma kapasitesi düşük olduğu için bu yorgan türünü ılıman iklimlerde tercih edebilir ya da mevsim geçişlerinde kullanabilirsiniz.

  • Mikrojel Yorgan

Nem çekme özelliğine sahip olan ve oldukça sık bir şekilde dokunmuş olan mikrojel yorganların da ısı tutma kapasitesi düşüktür. Yani sıcak iklimlerde yaşıyorsanız mikrojel yorganlar sayesinde uyku sırasında terleme sorununun önemli ölçüde önüne geçebilirsiniz.

  • Mikrofiber Yorgan

Yumuşak bir yapısı olan ve hacmini uzun yıllar koruyabilen mikrofiber yorganlar, hava sirkülasyonunu başarılı bir şekilde sağlayabildikleri için terleme yapma oranları düşüktür.

  • Isı Dengeleyici Yorgan

Klima yorgan olarak da bilinen bu yorgan çeşidi, özel hava kanalları sayesinde hava alabiliyor ve keyifli bir uyku çekmenizi sağlarken ter nedeniyle oluşabilecek kokuların önüne geçiyor. Hava kanallarının sağladığı bir diğer avantaj ise ısının homojen olarak dağılabilmesi.

  • Bambu Yorgan

Sürdürülebilirliğe önem veriyorsanız doğal olması nedeniyle kesinlikle tercih etmenizi önerdiğimiz bambu yorgan, hava geçirgenliği bakımından son derece başarılı ürünlerdir ve vücudunuzun nefes almasına katkı sağlar. Hafif ve yumuşak yapıda olması da bu ürünlerin bir diğer artısı.

  •  Dört Mevsim Yorgan

Uyku sırasındaki vücut sıcaklığınızın, uyku kalitesinin üzerinde doğrudan etkisi var. 4 mevsim yorganlar ise çıtçıtlı yapıları sayesinde mevsime uygun olarak düzenlenebiliyor. Soğuk havalarda çift kat, daha sıcak havalarda ise tek kat kullanabilirsiniz.

  • Pamuk Yorgan

Dokuma işlemi sırasında da doğallıklarını yüksek oranda koruyabilen pamuk yorganlar, yumuşaklıklarının yanında havayı içine hapsedebilmeleri sayesinde yalıtım konusunda da oldukça başarılıdırlar.

  • Kaz Tüyü Yorgan

Isı tutma kapasitesi oldukça yüksek olduğundan kaz tüyü yorganlar en soğuk iklim koşullarında bile sıcak tutar ve böylece uyku kalitenizin yükselmesine yardımcı olur. Buna rağmen bu ürünler, hafif ve yumuşaktır. Ayrıca kaz tüyü yorganların, gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere iki tüy çeşidi ile üretilebildiğini ve gıdık tüyü oranı arttıkça sıcak tutma, hafiflik ve yumuşaklık oranı da yükselir.

  • Yün Yorgan

Doğal, yenilenebilir, dayanıklı, sıcak tutan, sağlıklı bir yorgan seçimi yapmak istiyorsanız yün dolgulu ürünleri tercih edebilirsiniz. Yün yorganlar, ıslaklık hissi vermeden, kuru ağırlıklarının %33’ü kadar nem emebilirler. 

Hijyen Önemli: Yorgan Temizliği

Nevresimlerinizi düzenli olarak değiştirmek olmazsa olmaz. Fakat yastık ve yorgan temizliği de en az nevresim takımlarının temizliği kadar önemli. Kısacası yorgan tercihinde doğru kararı verebilmek için temizlik konusuna da dikkat edilmeli. Örneğin bazı yorgan çeşitleri çamaşır makinesinde yıkanabilirken bazı ürünler ancak kurutmalı çamaşır makinelerinde yıkanabilir.

Yorganınızı temizlerken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini satış danışmanlarına sorabilir ya da ürünün üzerindeki bilgilendirici kılavuzlara bakarak öğrenebilirsiniz.